Optyka myśliwska – co się na nią składa?

to niezwykle szeroka kategoria, w której zestaw wchodzą kluczowe przyrządy celownicze, wykorzystywane w myślistwie. Zalicza się do nich takie urządzenia jak: celowniki, lunety celownicze, jak i myśliwskie, kolimatory (oraz celowniki kolimatorowe).

Laik mógłby zapytać: po co tak naprawdę myśliwy potrzebuje lunety?

Dając odpowiedź na to pytanie, należy zwrócić uwagę na fakt, że celowanie do konkretnego obiektu poprzez muszkę oraz szczerbinkę, stawia oku nadzwyczaj duże wymagania.

Myśliwy ma obowiązek pamiętać o należytym “dostrojeniu” oka do muszki, szczerbinki, aż w końcu do określonego celu, po to, żeby z kolei “zgrać” je w spójny obraz.

Całkowicie oczywiste jest, iż im młodszy myśliwy, tym lepiej mu ustrzelić cel, jednak w wypadku strzelców z długim stażem, sprawa nie jest już taka łatwa.

Dodatkowo, problemy z wyostrzeniem celu nasilają się u osób, które mają wadę wzroku. Z tej przyczyny, na gruncie tych problemów, wymagań jak również potrzeb rozwinęła się obszerna branża optyki myśliwskiej.

Stworzona po raz pierwszy w 1898 roku przez Austriaka Karla Kahlesa luneta celownicza stała się genialnym wynalazkiem, który ułatwił pracę zmęczonym i nieco już wyczerpanym oczom profesjonalnych myśliwych.

Korzystając z dobrodziejstwa tejże lunety wystarczy tylko (bo już nie “aż”) zsynchronizować krzyż – znajdujący się na okularze – z celem, które są zauważalne na jednej płaszczyźnie. Rzecz jasna producenci lunet starają się sprostać wymaganiom, stawianym przez swoich użytkowników, przez co do dyspozycji są przeróżne typy oraz konstrukcje lunet, dyktowane ich funkcjonalnością.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>